עסקה במקרקעין הינה עבור מרבית האנשים מן היישוב העסקה הגדולה ביותר בחייהם. לכל עסקה מאפייניה הייחודיים, ומשכך נדרשת מעורך הדין המטפל מקצועיות וידע רב.

משרדנו מלווה את לקוחותיו החל משלב ביצוע בדיקות משפטיות מקדימות בנכס, תכנון ההיבט המיסוי, שלב המשא ומתן, חתימה על ההסכם בין הצדדים ומסתיימת אך ורק לאחר שנרשמו זכויות הלקוח במקרקעין בפנקס המתאים.

משרדנו מתמחה בליווי עסקאות שונות ומורכבות ככל שיהיו, לרבות בעסקאות רכישת/מכירת דירות יד ראשונה (מקבלן), יד שנייה, קבוצות רכישה, קרקעות, משקים, השלמת רישומי זכויות, העברות ללא תמורה, וכן ליווי בעסקאות מסוג תמ"א 38/1 וכן תמ"א 38/2, פינוי בינוי, וכל זאת תוך שימת דגש על שמירת אינטרס הלקוח והבטחת זכויותיו.

תמ"א 38/1

תמ"א 38 - תכנית מתאר ארצית מספר 38.

מטרתה של תכנית זו הינה לעודד חיזוק מבנים, בין היתר, כנגד רעידות אדמה וזאת על דרך הקניית זכויות בנייה נוספות לדיירים (הוספת דירות) בתמורה לחיזוק המבנה. 

קרי, הדיירים מתקשרים עם קבלן בהסכם לפיו יעניקו לקבלן את הזכויות הנוספות וזאת בתמורה לשלל הטבות שונות מעבר לחיזוק המבנה מצד הקבלן כגון: שיפוץ לובי הבניין, שיפוץ חדר מדרגות, שיפוץ חזות הבניין, הוספת מעלית, שיפור סביבת הבניין, הוספת ממ"ד, בניית מרפסות שמש וכדומה.

אין ספק כי מדובר בעסקה משתלמת לשני הצדדים. מחד מקבלים הדיירים בבניין, ללא כל עלות מצידם, תוספת לדירה וכן שיפור ושדרוג השטחים המשותפים, ומנגד מקבל הקבלן זכויות בניה הנאמדות במליוני שקלים. חרף האמור, חשוב כי טרם חתימת הדיירים על הסכם מול הקבלן,  בוצעו כל הבדיקות הרלבנטיות וכי ההסכם מגן עליהם בצורה המקיפה והטובה ביותר, כך, בן היתר, ניתן לדרוש, כי הקבלן יעמיד בטוחות מספקות לצורך השלמת הפרויקט כפי שהתחייב, וכי במידה ולא יעמוד בהתחייבויותיו יהא באפשרות הבעלי הזכויות לממש את הבטוחות ולהשלים את הפרויקט באמצעות קבלן אחר. 

לאור מורכבות הפרויקט, גם ההסכם בין הצדדים הינו מורכב מאוד ומצריך ליווי משפטי משלב המו"מ, ועד להשלמת הפרויקט ותיקון צו הבית המשותף בפנקסי המקרקעין.

תמ"א 38/2

בניגוד לתמ"א 38/1, אשר עוסקת בחיזוק מבנה, תמ"א 38/2 מציעה חלופה. במקום חיזוק המבנה הקיים, ייהרס הבניין ובמקומו יקום בניין חדש, כאשר לו, לרוב, יתווספו תוספת זכויות משמעותית.

קרי, הדיירים מתקשרים עם קבלן בהסכם לפיו יעניקו לקבלן את הזכויות הנוספות וזאת בתמורה לקבלת דירה חדשה, טובה וגדולה יותר מזו שהייתה להם. לא אחת בבניניים בהם לא הייתה חניה פרטית, יזכו הדיירים לחניה צמודה, מחסן, לובי חדש ומשודרג ועוד.

אין ספק כי מדובר בעסקה משתלמת לשני הצדדים. מחד מקבלים הדיירים בבניין, ללא כל עלות מצידם, דירה חדשה וגדולה יותר, ומנגד מקבל הקבלן זכויות בניה הנאמדות במיליוני שקלים. חרף האמור, חשוב כי טרם חתימת הדיירים על הסכם מול הקבלן בוצעו כל הבדיקות הרלבנטיות וכי ההסכם מגן עליהם בצורה המקיפה והטובה ביותר. כך, בן היתר, ניתן לדרוש, כי הקבלן יעמיד בטוחות מספקות לצורך השלמת הפרויקט כפי שהתחייב, וכי במידה ולא יעמוד בהתחייבויותיו יהיה באפשרות בעלי הזכויות לממש את הבטוחות ולהשלים את הפרויקט באמצעות קבלן אחר. 

לאור מורכבות הפרויקט, גם ההסכם בין הצדדים הינו מורכב מאוד ומצריך ליווי משפטי משלב המשא ומתן ועד להשלמת הפרויקט ותיקון צו הבית המשותף בפנקסי המקרקעין.

תודה,פרטיך נשלחו בהצלחה!

השאירו פרטים
ונציג יחזור אליכם: